Akıllı Bina Teknolojileri

ÇÖZÜMLER / Akıllı Bina Teknolojileri

Günümüz teknolojisinin geldiği noktada bina yönetim sistemleri, yalnızca büyük boyutlu binaları, iş merkezlerini değil, evleri de akıllı hale getirebilme olanağı sunuyor. Özellikle villa tipi konutlara uygulanan küçük ölçekli bina yönetim sistemleri hem maliyet hem de konfor açısından kullanıcılara önemli avantajlar sağlıyor. Bu sayede öncelikle evlerde ideal konfor şartları sağlanıyor, rutin olarak terarlanan işlemler kendiliğinden gerçekleştiriliyor, arızalar ve tehlikeler önceden tespit edilebiliyor.
Tüm bu sistemlerin en önemli özelliği ise tek bir merkez bilgisayarıyla kolayca kontrol edilebilmesi, izlemesi ve ayarlarının gerçekleştirilebilmesi… Kontrolün çok basit hale getirilmesinin yanında, bütün sistemlerdeki arızalar ve alarmlar da yine aynı bilgisayardan raporlanabiliyor. Sistemdeki cihazların çalışma sürelerini izleyen merkez bilgisayarı, bakım zamanı geldiğinde kullanıcıları uyararak bir arıza ve dolayısıyla rahatsızlık oluşmadan sistemin çalışmasını sağlıyor.

Merkez bilgisayarı, aynı zamanda uzaktan erişim yeteneği ile ev sakinlerinin iş yerindeki bir bilgisayarla evini tam olarak kontrol etmesini de mümkün hale getiriyor. Tatile çıkıldığında evdeki sistemler konfor modundan tasarruf veya kapanma moduna geçirilerek, kritik sistemler dışındakiler kapatılıyor, evdeki sensörler birini algıladığında alarm veriyor, tatilden dönüşte ise telefon aracılığıyla sistemler ev sahibi eve varmadan konfor moduna geçirilebiliyor.

Belirli bir büyüklüğün üzerinde ve çeşitli yaşam alanlarını barındıran evler için, akıllı yönetim sistemleri konforu ideal seviyede tutarken aynı zamanda önemli ölçülerde tasarruf gerçekleştiriyor. Evlerini akıllı hale getirilmeyen kullanıcılar ise yaşam alanlarını kontrol etmekte hayli zorlanıyorlar…